ДРАКОН + Оберон = візуальний мова програмування ДРОН


SAGE


ДРАКОН - Доброзичливий Русский Алгоритмічний мова, Який Забезпечує Наочність/Надійність

В.Д. Паронджанов, книга "Як поліпшити роботу розуму" [1]:

Мова ДРАКОН - загальнодоступний інтелектуальний інструмент нового типу, спеціально сконструйований для полегшення і поліпшення роботи розуму інтелектуальних працівників і учнів, особливо корисний при рішенні важких і надважких завдань систематизації і автоформалізаціі професійних знань, опису структури людської деяності і багатьох інших завдань, про яких мова попереду.

Відмінність ДРАКОНа в тому, що це Не текстовий, а візуальний (графічний) мова. Образно кажучи, він прокладає найкоротший шлях до мети, підриваючи логіко-математичні, алгоритмічні і технологічні скелі і перешкоди динамітом наочних картинок. Завдяки цим і іншим прийомів багато (хоча, зрозуміло, далеко Не все) складні проблеми перетворюються в прості, незрозуміле стає зрозумілим. В підсумку досягається шуканий виграш: продуктивність зростає, якість поліпшується, важка робота полегшується і виявляється більше приємною, розумові перевантаження різко зменшуються, опускаючись набагато нижче небезпечної риси.

Мова ДРАКОН розроблений спільними зусиллями Російського космічного агентства (НВЦ автоматики і приладобудування, р Москва) і Російської академії наук (Інститут прикладної математики ім. М.В. Келдиша, р Москва) як узагальнення досвіду робіт по створення космічного корабля "Буран". На базі ДРАКОНа побудована автоматизована технологія проектування програмних систем (CASE-технологія) під назвою "ГРАФИТ-ФЛОКС". Вона успішно використовується в ряді великих космічних проектів: "Морський старт", "Фрегат", "Протон-М" і ін.

ДРАКОН - дуже легкий мова. Настільки легкий, що розробку багатьох комп'ютерних програм для космічних ракет на практиці ведуть Не програмісти, а звичайні фахівці - по принципом "програмування без програмістів". Причина відмови від програмістів проста. При рішенні практичних прикладних завдань фахівці досконально володіють матеріалом і прекрасно знають постановку завдання. В відміну від них програмісти Не знають "фізику процесу" і стають "зайвими людьми", без яких цілком можна обійтися. Це дозволяє значно скоротити витрати, поліпшити показник "витрати-результат", прискорити хід робіт і повністю позбутися від помилок "зіпсованого телефону", викликаних взаємним нерозумінням між програміст і СПЕЦІАЛІСТАМИ.

ДРАКОН універсальний. Він може застосовуватися для наочного подання і швидкої розробки алгоритмів Не тільки в "космосі", але і в "земних" видах людської діяльності. Практична корисність ДРАКОНа отримала високу оцінку. Міністерство освіти включило вивчення -мамовами ДРАКОН в програму курсу інформатики вищій школи (див.: Орієнтовна програма дисципліни "Інформатика". Видання офіційне. - М.: Госкомвуза, 1996. С. 3, 4, 15, 16).


ДРАКОН-редактор

6 квітня 2008 р Геннадій Тишов опублікував на форумі [2] перший робочий варіант ДРАКОН-редактор (на всякий випадок я помістив архів з ним тут на сайті).


Вікно ДРАКОН-редактора


ДРОН

В.Д. Паронджанов в своєї книзі "Як поліпшити роботу розуму" [1] вказує на можливість трансляції ДРАКОН-схема безпосередньо в програмний код на мові високого рівня. При цьому керуючі конструкції цільового -мамовами повністю відкидаються замінюючись конструкціями -мамовами ДРАКОН. Таким чином виходить новий мова, є підмножиною цільового -мамовами. Так згадуються мови ДРАКОН-Сі, ДРАКОН-Паскаль.

8 квітня 2008 р Олександр Ільїн на форумі [3] запропонував назва ДРОН для можливого -мамовами ДРАКОН-Оберон.


D2O (Deuterium Oxide) - ДРОН => Active Oberon транслятор.

Поставивши метою реалізації -мамовами ДРОН я написав лист Геннадію Тишову з проханням відкрити формат ДРАКОН-схема використовуваний в його редакторі. На що в відповідь він вислав мені весь вихідний код :)

Для початку я вирішив створити ДРАКОН-схема яку можна було-б полность транслювати в модуль на Active Oberon.

І дуже швидко я переконався що при відповідному оформленні ДРАКОН-схеми завдання стає цілком реалізованої.

Основні особливості "оформлення" звичайно стосуються декларативний частини, відсутньої в ДРАКОНе.

На перших порах довелося "пристосувати" під декларативну частина блок "комметнарій", з поділом відповідних секцій, власне: коментарів, імпорту, констант, типів і змінних. приналежність тієї або Інною секції визначається першим лічених з блоки елементом, відповідно (*, IMPORT, CONST, TYPE і VAR.


блок комметнарій, пристосований під декларативну частина


Справа в тому що, вміст деяких секцій буде необхідно Не тільки в якості довідкової інформації, а повинно бути доступно і для модифікації на стадії генерації коду.

Можливо більше вдале рішення - оформляти декларативну частина в табличній формі.

В TYPE секції даються оголошення типів і "пустушок" декларацій об'єктів (без методів і тел).

Кожна окрема схема розглядається як еквівалент процедури на мові Оберон. При цьому стосовно до мови Оберон можна розглядати в якості процедур ще і тіла модуля і об'єктів (після слова BEGIN), а ще необхідно якось розрізняти процедури модуля від процедур-методів об'єктів.

Було вирішено:

  • Тіло модуля оформляти в вигляді схеми, в заголовок якої вписується слово BEGIN
  • Префіксовать заголовки схем відносяться до методам об'єктів іменами цих об'єктів. тобто Object.Proc1, Object.BEGIN. Як бачите, тіло об'єкти теж Не забули
  • Все інші схеми відповідають процедурам модуля

Ось яка вийшла схема:


ДРОН-схема додатка UDPChatServer


Топологія схем обмежена потоком управління строго зверху-вниз і зліва-направо. І як виняток, природним чином організовані, прості цикли. На мій погляд міць схеми "силует" зводить таке обмеження на немає.

Прості цикли

В результаті отримано консольне додаток, дозволяє транслювати ДРАКОН-схема (фактично, схему на мові ДРОН) в модуль на мові Active Oberon.

ДРОН-транслятор носить скромне назва D2O тобто Deuterium Oxide або Важка Вода по російськи :)

ДРОН-транслятор і тестові схеми на мові ДРОН додаються.

13 Липня 2008 р Геннадій Тишов опублікував більше свіжу версію редактора [4], однак тестові схеми додаються до існуючої на сьогоднішній день версії D2O мають несумісний формат. Версія редактора представлена​​ тут на сайті гарантовано дозволяє відкрити і редагувати додаються схеми. Питання зворотної совместіості форматів або відкриття нового формату в справжній момент обговорюються з автором редактора.


Подальший розвиток ідеї

Опрацювання вимагає організація декларативною частини модуля. Як варіант - табличная форма:


Таблична форма організації декларативною частини модуляПосилання:

[1] http://www.transhumanism-russia.ru/documents/books/drakon/kak_uluchsit_rabotu_uma_Word.rar.

[2] http://forum.oberoncore.ru/viewtopic.php?p=14323#p14323.

[3] http://forum.oberoncore.ru/viewtopic.php?p=14373#p14373.

[4] http://forum.oberoncore.ru/viewtopic.php?f=62&t=1075.

Тип

Ім'я

Розмір

Завантажень

zip

D2O.zip

93 KiB

1526

zip

DRT.zip

301 KiB

1531

Дата останнього оновлення: 24-2-20 12:12:49


 

Copyright © 2005-2022 SAGE. Всі права захищено.